تبلیغات
داروسازی 88 کرمان

فرهادی، خرس طلائی “برلیناله” را شکار کرد
                                    پیام تبریک خانه سینما به اصغر فرهادی برای کسب خرس طلای برلین


 "برلیناله" جشنواره سینمائی برلین و یکی از معتبرترین جشنواره های جهان، امسال و در شصت و یکمین دوره خود از آغاز تا پایان ایرانی بود؛ آغازش با غیبت جعفر پناهی از حضور در هیئت داوران رقم خورد که تصویر صندلی خالی او و طنین پیامی که فرستاده بود، رسانه های جهان را تسخیر کرد و پایان جشنواره با اصغر فرهادی و فیلم با ارزشش "جدائی نادر از سیمین" که برای اولین بار خرس طلائی "برلیناله" را بعنوان بهترین فیلم از آن خود کرد وعلاوه بر آن دو خرس نقره ای دیگر را بخاطر بازیهای درخشان هنرپیشگانش برای سینمای ایران به ارمغان آورد.

شنبه 19 فوریه ( 30 بهمن) یکی از فراموش نشدنی ترین روزها برای سینمای ایران به شمار می رود. 1600 میهمان حاضر در تالاربزرگ کاخ برلیناله که در میان آنان چهره های شاخص و نامداری از جهان هنر و سینما و نویسندگان و روزنامه نگاران سرشناس به چشم می خوردند، وقتی نام فیلم "جدائی نادر از سیمین" بعنوان فیلم برتر جشنواره اعلام شد و اصغر فرهادی سازنده آن به روی صحنه آمد تا ارزنده ترین جایزه این جشنواره معتبر جهانی یعنی "خرس طلائی" را از دست رئیس این جشنواره دریافت کند، به احترام او که نماینده سینمای مستقل و اندیشمند ایران است بپاخاستند و لحظاتی طولانی دست زدند. این تشویقها زمانی بیشتر شد که دو خرس نقره ای نیز یکی به مجموعه زنان بازیگر و دیگری به مجموعه مردان بازیگر "جدائی نادر از سیمین" تعلق گرفت، اتفاقی که هیچگاه قبلا در "برلیناله" رخ نداده بود!  

دیتر کاسلیک، رئیس جشنواره برلین که ده روز پیش و در مراسم افتتاحیه "برلیناله" حمایت خود و همبستگی این جشنواره را با جعفر پناهی اعلام کرده بود، در مراسم اختتامیه نیزصندلی خالی او را که نامش با حروف درشت برآن نقش بسته بود، بر روی صحنه آورد و گفت که پناهی از پشتیبانی جامعه سینمایی آلمان اطلاع یافته و خود را تنها احساس نمی‌کند. البته همین حمایتها موجب شد که در اولین روزهای آغاز به کار جشنواره، نمایندگان وزارت ارشاد و بنیاد سینمائی فارابی وابسته به این وزارتخانه، به نشانه اعتراض جشنواره را ترک کرده و به ایران برگردند.

بحران انسان امروز

امسال در شصت و یکمین دوره "برلیناله" بیش از ۶۲۰۰ فیلم به این جشنواره‌ فرستاده شده بود که از آن میان حدود ۴۰۰ فیلم برای نمایش در بخش‌های مختلف جشنواره انتخاب شدند و "جدائی نادر از سیمین" یکی از این فیلمها بود که سر انجام توانست "خرس طلائی" جشنواره را از آن خود کند. اصغرفرهادی سازنده این فیلم که در جشنواره فجر تهران نیز بعنوان فیلم برگزیده مردم و بهترین کارگردانی و فیلمنامه "سیمرغ بلورین" دریافت کرده بود، پس از دریافت خرس طلائی جشنواره برلین، از مردم صبور و قدرشناس ایران تشکر کرد و جای خالی جعفر پناهی را در این مراسم گوشزد نمود و گفت: "باور نمی‌کردم که بار دیگر بر روی صحنه برلیناله بیایم، زیرا پیشتر بازیگران زن و مرد این فیلم خرس‌های نقره‌ای را شکار کرده بودند." فرهادی سال گذشته نیز برای فیلم "درباره الی" به عنوان بهترین کارگردان خرس نقره‌ای "برلیناله" را دریافت کرده بود.

داستان فیلم "جدایی نادر از سیمین" درباره اختلاف زناشویی یک زوج جوان از طبقه متوسط است. سیمین (لیلا حاتمی) می خواهد به همراه همسرش نادر (پیمان معادی) و دخترش ترمه ایران را ترک کند و مقدمات این کار را هم فراهم کرده است. اما نادر نمی خواهد پدرش را که از بیماری آلزایمر رنج می برد، تنها رها کند و همین موضوع موجب اختلاف بین آنان و طرح دعوای طلاقشان در دادگاه خانواده می شود. اصغر فرهادی گفته است که داستان فیلمش درباره بحران انسان امروز و کمبود اخلاقیات است. به گفته وی: "ما کارهایی را که امروز می‌کنیم، با معیارهای گذشته می سنجیم. آن معیارهای اخلاقی را دیگر نمی‌توان مستقیما به کار گرفت، و به همین دلیل معیاری وجود ندارد که بتوان در کارهای خود به آن رجوع کرد. انسان مدرن در زندگی درگیری‌ها و تناقضات زیادی دارد، بنابراین به نظرم آدم‌ها در پی تعریف‌های تازه‌ای از اخلاقیات‌ در این جهان هستند."

آرزوهای جعفر پناهی

جشنواره فیلم برلین که از دهم تا بیستم فوریه 2011 در پایتخت آلمان جریان داشت و پس از مراسم اسکار در ایالات متحده و جشنواره سینمائی کن در فرانسه، سومین جشنواره معتبر سینمائی در جهان شناخته می شود،  در حالی برگزار شد که جعفر پناهی فیلمساز ایرانی که یکی از اعضای هیئت داوران آن بود، نتوانست برای شرکت در هیات داوران جشنواره برلین از ایران خارج شود. پناهی که خود در سال 2005 با فیلم "آفساید" خرس نقره ای "برلیناله" را رد یافت کرده، پس از حوادث انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری و بعلت حمایت و همبستگی با جنبش سبز مردم ایران، از سوی دادگاه انقلاب به شش سال حبس تعزیری و بیست سال محرومیت از فیلمسازی و همه فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی محکوم شد که در این مدت حق خروج از کشور را هم ندارد.

پناهی نامه ای سرگشاده به جشنواره برلین فرستاده بود که در مراسم گشایش این جشنواره قرائت شد. در این نامه آمده است: "دنیای فیلمسازی، دنیای گذر از واقعیت به خیال است. فیلمساز از واقعیت الهام می گیرد، آنرا به خیال خود در می آورد و در انجام این بازی واقعیت و خیال، فیلمی می سازد که شاید تصویر آرزوهایش باشد. واقعیت این است که مرا در طول پنج سال گذشته بی حکم و برای بیست سال آینده با حکم، از ساختن و کارگردانی هر نوع فیلمی محروم کرده اند. اما من می دانم در این بیست سال با خیال خود آرزوهایم را خواهم ساخت... واقعیت این است که مرا بیست سال از فکر کردن و اندیشیدن و نوشتن محروم کرده اند، اما نمی توانم آرزو نکنم که پس از این بیست سال تفتیش عقاید در فضای آزاد اندیشی از بین نرفته باشد"!

اصغرفرهادی نیز در نشست مطبوعاتی فیلم جدایی نادر از سیمین اعلام کرد که او و همکاران فیلمسازش بابت غیبت جعفر پناهی در جشنواره برلین عمیقا متاسف هستند. او افزود: "شما از طریق فیلم های جعفر پناهی او را می شناسید ولی من شخصا او را می شناسم. قبل از اینکه به اینجا بیایم با او خداحافظی کردم. به شدت ناراحت بودم چون داشتم به جایی می آمدم که او نمی توانست بیاید"!

خود فرهادی نیزبرای ساختن "جدایی نادر از سیمین" موانع زیادی را پشت سر گذاشت و حتی یکبار پروانه ساخت فیلمش لغو شد.  او درمراسم پایانی جشن خانه سینما که در شهریورماه امسال در تهران برگزار شد، هنگام دریافت جایزه بهترین کارگردانی برای فیلم درباره الی، آرزو کرده بود که شرایطی پیش بیاید که گلشیفته فراهانی به ایران برگردد و بهرام بیضایی، امیر نادری، محسن مخملباف و جعفر پناهی بتوانند در ایران فیلم بسازند. چند روز بعد از این مراسم، جواد شمقدری، معاونت سینمایی وزارت ارشاد اعلام کرد که مجوز ساخت فیلم جدایی نادر از سیمین لغو شده است. اما با سخنان فرهادی که اعلام کرد سخنانش بد تعبیر شده است، پروانه ساخت فیلم دوباره به او برگردانده شد.

همانگونه که پیش بینی می شد، خرس نقره ای برای بهترن فیلم به فیلم "اسب تورین" ساخته‌ی "بلا تار" از مجارستان اعطا شد و خرس نقره‌ای برای بهترین کارگردانی را "اورلیش کهلر" کارگردان آلمانی برای فیلم "بیماری خواب" از آن خود کرد. خرس نقره‌ای برای بهترین بازیگر مرد بطور مشترک به گروه بازیگران مرد فیلم "جدایی نادر از سیمین" تعلق گرفت. در این فیلم پیمان معادی، شهاب حسینی، بابک کریمی و علی‌اصغر شهبازی بازی می کنند. خرس نقره‌ای برای بهترین بازیگر زن نیز به تمامی بازیگران فیلم "جدایی نادر از سیمین" : لیلا حاتمی، ساره بیات، و سارینا فرهادی، اعطا شد. این فیلم از سوی هیئت داوران کلیسای مسیحی آلمان نیزبه عنوان برترین فیلم بخش مسابقات برگزیده شد و جایزه‌ای بالغ بر ۲۵۰۰ یورو دریافت کرد.

Blog Skin